Hozd új formába műanyag rattan kerti bútoraidat: Egyszerű tisztítási tippek, amik csodát tesznek!

műanyag rattan kerti bútor tisztítása, terasz
műanyag rattan kerti bútor tisztítása, terasz

Hogyan tisztítsuk a műanyag rattan kerti bútorokat?

A műanyag rattan kerti bútorok nemcsak gyönyörűek és elegánsak, hanem rendkívül praktikusak is. Könnyűek, időjárásállók, és tökéletesen illenek bármilyen kültéri környezetbe. Ahhoz viszont, hogy hosszú távon is megőrizzék szépségüket, rendszeres tisztításra van szükségük. Nem bonyolult feladat, de néhány apróságra érdemes figyelni.

Ebben a cikkben megmutatjuk, hogyan varázsolhatjátok újjá a műanyag rattan bútoraikat egyszerű lépésekben.

Miért fontos a tisztítás?

A kerti bútorok az idő nagy részét a szabadban töltik, ezért számtalan hatás éri őket. A por, eső, napfény, madárürülék és az időjárás más viszontagságai könnyen nyomot hagyhatnak rajtuk. Ha nem tisztítjuk rendszeresen, a lerakódott szennyeződések károsíthatják a bútor anyagát.

Ráadásul a tiszta bútorok nemcsak jobban mutatnak, hanem az élettartamukat is meghosszabbíthatjuk. Ez pedig pénzt takarít meg hosszú távon, hiszen nem kell olyan gyakran újat vásárolni.

Milyen eszközökre lesz szükség?

Mielőtt nekilátnátok, készítsétek össze a szükséges eszközöket:

  • Puha rongy vagy mikroszálas kendő.
  • Puha sörtéjű kefe.
  • Vödör langyos vízzel.
  • Kímélő tisztítószer (például mosogatószer).
  • Kerti locsoló vagy alacsony nyomású mosó.
  • Szivacs.

Fontos, hogy kerüljük az erős vegyszereket és a durva súrolóeszközöket, mert ezek károsíthatják a rattan felületét.

műanyag rattan kerti bútor tisztítása, napozó

A tisztítás lépései

  1. 1. ElőkészítésElső lépésként töröljük le a bútort száraz ruhával vagy kefével, hogy eltávolítsuk a nagyobb porszemcséket és laza szennyeződéseket. Ha leveleket, pókhálókat találunk a bútor réseiben, ezeket egy porszívóval vagy kézi kefével könnyedén eltávolíthatjuk.

    2. Langyos víz és mosogatószer

    A langyos vízbe keverjünk egy kevés mosogatószert. Ez a keverék elegendő ahhoz, hogy eltávolítsa a legtöbb szennyeződést anélkül, hogy károsítaná a műanyagot. Mártsuk a szivacsot a vízbe, majd alaposan töröljük át a bútor felületét. Ügyeljünk arra, hogy minden zugot elérjünk!

    3. A makacs foltok eltávolítása

    Ha találunk olyan szennyeződéseket, amelyek nem jöttek le a szivaccsal, használjunk puha kefét. Enyhe nyomással dörzsöljük át a problémás területet. A túl erős dörzsölést kerüljük, nehogy megsértsük az anyagot!

    4. Öblítés

    Miután letisztítottuk a bútort, alaposan öblítsük le tiszta vízzel. Ezt megtehetjük locsolóval vagy alacsony nyomású mosóval is. Ügyeljünk arra, hogy minden tisztítószer-maradványt eltávolítsunk, mert ezek hosszabb távon károsíthatják a műanyagot.

    5. Szárítás

    A tisztítás után töröljük szárazra a bútort egy puha ronggyal. Hagyjuk a napon is megszáradni, hogy biztosan ne maradjon nedvesség a réseiben. Ez különösen fontos, mert a nedvesség kedvezhet a penész kialakulásának.

Hogyan kezeljük a különleges szennyeződéseket?

Madárürülék

A madárürüléket mindig azonnal távolítsuk el, mert savas hatása károsíthatja a bútor felületét. Ehhez használjunk nedves rongyot vagy szivacsot, és gyengéden töröljük le a szennyeződést.

Zsíros foltok

Ha zsíros szennyeződést találunk (például grillezés után), keverjünk egy kevés szódabikarbónát a mosogatószeres vízhez. Ez hatékonyan eltávolítja a zsírt anélkül, hogy karcolást okozna.

Penész

Penészfoltok esetén keverjünk össze fehér ecetet és vizet 1:1 arányban, és ezzel töröljük át a problémás részt. Ezután alaposan öblítsük le tiszta vízzel, és szárítsuk meg.

műanyag rattan kerti bútor tisztítása, kerek

Tippek a bútorok állapotának megőrzéséhez

  • Védjük a bútort a szélsőséges időjárástól. Ha lehetséges, takarjuk le a bútorokat eső és hó idején.
  • Tároljuk megfelelően. A téli hónapokban helyezzük fedett helyre a bútorokat, például egy garázsba vagy kerti tárolóba.
  • Használjunk UV-védő spray-t. Ez segít megőrizni a bútor színét és védi a napfény káros hatásaitól.

Milyen gyakran tisztítsuk a bútorokat?

A tisztítás gyakorisága attól függ, hogy mennyire használjuk a bútorokat és milyen környezetben tartjuk őket. Általában havonta egyszer érdemes alaposan áttörölni, de ha a bútorok sok port vagy koszt gyűjtenek, akár gyakrabban is szükséges lehet.

Tisztítás utáni ápolás és karbantartás

A tisztítás után sokan elkövetik azt a hibát, hogy egyszerűen hátradőlnek, gondolván, ezzel végeztek is a bútor karbantartásával. Pedig néhány plusz lépés sokat segíthet abban, hogy a bútor ne csak tiszta legyen, hanem időtálló is.

Felületkezelés UV-védő spray-vel

A műanyag rattan bútorok legnagyobb ellensége a napfény UV-sugárzása. Bár a legtöbb ilyen bútor már alapból időjárásálló, az UV-sugárzás hosszú távon kiszáríthatja és megrepesztheti az anyagot. Egy UV-védő spray-vel könnyedén megelőzhető a probléma. Az ilyen spray-ket kifejezetten műanyag felületekhez fejlesztették ki, és könnyen felvihetők. Csak permetezzük rá a tiszta, száraz bútorra, majd hagyjuk megszáradni.

A csavarok és illesztések ellenőrzése

A műanyag rattan bútorok sokszor fém vázzal készülnek, amely csavarokkal van rögzítve. Időnként érdemes ellenőrizni, hogy ezek a csavarok nem lazultak-e meg, és szükség esetén meghúzni őket. Ezzel elkerülhetjük, hogy a bútor instabil legyen vagy a rattan burkolat deformálódjon.

Vízlepergető bevonat alkalmazása

Ha a bútorainkat eső éri, idővel a nedvesség behatolhat a szövetek közé, ami algásodást vagy penészt okozhat. Egy vízlepergető bevonat segíthet megóvni a felületet a nedvesség káros hatásaitól. Ez különösen akkor hasznos, ha nincs lehetőségünk mindig letakarni a bútorokat.

Rendszeres ápolás szezonális tisztításokkal

Az alapvető tisztítás mellett évente kétszer-háromszor érdemes alaposabb karbantartást végezni. Tavasszal a szezon megkezdése előtt, ősszel pedig a tárolás előtt különösen ajánlott időt szánni erre. Az alapos tisztítás után érdemes minden fent említett ápolási lépést elvégezni.

Tárolási tippek a téli hónapokra

A hosszabb élettartam érdekében a kerti bútorokat a hideg hónapokban tároljuk fedett, száraz helyen. Ha erre nincs lehetőség, használjunk időjárásálló bútorhuzatot. Fontos, hogy a huzat alja ne zárja le teljesen a levegőt, különben a bútor alatt könnyen párásodás és penészesedés alakulhat ki.

műanyag rattan kerti bútor tisztítása, garnitúra

Összességében

A műanyag rattan kerti bútorok tisztítása egyszerűbb, mint gondolnánk, és nem igényel különleges eszközöket vagy drága tisztítószereket. Ha rendszeresen gondoskodunk róluk, éveken át gyönyörködhetünk bennük. Reméljük, hogy a tippek és tanácsok segítségével a bútoraitok mindig tiszták és újszerűek lesznek!

Ne feledjétek: a tisztítás nemcsak a megjelenésről szól, hanem arról is, hogy hosszabb ideig élvezhessük a jól megérdemelt pihenést a kényelmes kerti bútorokon.

Ha pedig még maradnál kicsit, akkor egy-két korábbi cikkünket tudom ajánlani:

Fehér bútorok ragyogása: Hogy őrizhetjük otthonunk eleganciáját

Antik bútor tárolása

Fehér műanyag székek újjávarázsolva: Tisztítási tippek, amik valóban működnek!

Tiszta és gyönyörű: Így ápold helyesen a bőr ülőgarnitúrádat!

A Wiképidiáról kicsi érdekesség még…

Köszönöm a figyelmet!

Ha tetszett a cikk, ne felejtsd el megosztani barátaiddal vagy hozzászólásban megírni a véleményedet.

És ha szeretnél még hasonló tanácsokat olvasni, akkor iratkozz fel a hírlevelünkre és Likeolj minket a Facebookon!

Be the first to comment on "Hozd új formába műanyag rattan kerti bútoraidat: Egyszerű tisztítási tippek, amik csodát tesznek!"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*